❗️ „3 lata działalności za nami… to podsumowanie intensywnej pracy naszego zespołu w Centrum Badań nad Historią Polskiego Państwa na Uchodźstwie. 🔹Dzięki naszym badaniom udało się odnaleźć i zdigitalizować setki dokumentów, listów i fotografii, które rzucają nowe światło na działalność rządu na uchodźstwie oraz życiorysy wybitnych postaci emigracyjnych. Nawiązaliśmy współpracę z międzynarodowymi instytucjami, zorganizowaliśmy liczne konferencje oraz opracowaliśmy unikalne materiały archiwalne.
🔹 W filmie tym przedstawiamy nasze największe osiągnięcia. Opowiadamy o współpracy z historykami, archiwistami i badaczami z całego świata.
📌 Tłum. Misją Centrum jest zachowanie i promocja dziedzictwa polskiego rządu na uchodźstwie, który działał w latach 1939–1990. Centrum ma na celu zwiększenie świadomości historycznej oraz edukację na temat roli i działań polskiego rządu na uchodźstwie w międzynarodowym kontekście. Misja Centrum obejmuje również wspieranie badań naukowych. Instytucja regularnie publikuje monografie, artykuły oraz prace zbiorowe, które dokumentują i analizują różne aspekty działalności polskiego rządu na uchodźstwie. Bierzemy udział w różnych konferencjach i wykładach związanych z tematyką uchodźstwa. Nasze artykuły ukazują się w licznych czasopismach naukowych poświęconych historii państwa polskiego. Nasze osiągnięcia odkrywają i przedstawiają fakty, które zostały zaniedbane lub pominięte w procesie badania i upowszechniania, zarówno na forach krajowych, jak i międzynarodowych. Wydaliśmy dwa numery rocznika akademickiego „The Exile History Review”. W czasopiśmie gromadzone są artykuły i materiały dotyczące migracji europejskich w XXwieku, zwłaszcza emigracji politycznych z Europy Środkowo-Wschodniej w okresie II wojnyświatowej i zimnej wojny. W 2023 r. Zostały wydane protokoły posiedzeń plenarnych Polskiej Rady Narodowej w okresie jej funkcjonowania w Paryżu, od stycznia do czerwca 1940 r. Kolejną publikacją źródłową są protokoły posiedzeń Rady Ministrów od 1945 r. do czerwca 1940 r. 1946. Życiorysy radnych zastępczego Sejmu RP na uchodźstwie zostały zawarte w „Słowniku biograficznym Rządu RP na Uchodźstwie” w tomie I i II. Kolejnymi publikacji są interaktywne mapy polskiego Rzymu i polskiego Londynu. Mapy, wydane w formie aplikacji na systemy Android i iOS, w przystępnej formule pozwala to spacerować po najważniejszych miejscach związanych z historią istnienia polskiej społeczności emigracyjnej. Pracujemy nad mapą „polskiego” Nowego Jorku. Z myślą o szerokim gronie odbiorców, pracownicy ośrodka przygotowali broszurę popularnonaukową pt. „Rząd RP na uchodźstwie a Holokaust”. Jej głównym celem było przedstawienie reakcji i działań państwa polskiego na obczyźnie w obliczu Zagłady. Centrum nawiązuje i utrzymuje współpracę z instytucjami naukowymi, archiwami i muzeami na całym świecie, aby wymieniać się informacjami i zasobami związanymi z polskim rządem na uchodźstwie.
✅ Zapraszamy do obejrzenia tego podsumowania
❗️Zapraszamy do śledzenia naszych social mediów: 🔹Strona internetowa: https://rpnaobczyznie.kul.pl/ 🔹FB:/ centrum-bada%c5%84-nad-histori%c4%85-polsk… 🔹IG:/ rpnaobczyznie.kul 🔹Twitter:/ rpnaobczyznie * Dziękujemy Akademii Nowoczesnych Mediów i Komunikacji KUL za pomoc przy tworzeniu filmu
